Professionell kompetens med utbildning och träningsprogram

nyhet

SM 2014 Pivot piont cup

År 1

Spegel Namn Skola, stad Permanent Long hair upp Summa
7 Sandra Åhlund        Lars Kaggskolan,   Kalmar 120 118 238
6 Elin Platzek          Lars Kaggskolan,   Kalmar 116 108 224
27 Therese   Johansson  Sjödlasgymnasiet,   Huddinge 109 109 218
1 Linnea Sandberg   Cybergymnasiet, Malmö 106 112 218
22 Sofie Collins Burgården, Göteborg 108 109 217
18 Sanna Alverönn Burgården, Göteborg 102 114 216
10 Evelina   Kotilainen    Grillska gymnasiet,   Eskilstuna 111 103 214
9 Wilma   Lantz    Grillska gymnasiet, Eskilstuna 101 105 206
17 Sophia Ward Burgården, Göteborg 104 101 205
21 Elin Sjödahl Burgården, Göteborg 102 102 204
13 Miranda Sjåstad Burgården, Göteborg 104 99 203
8 Petra Appelqvist Luleå gymnasieskola,   Luleå 101 102 203
25 Evelina   Cederberg   Kungsgårdsgymnasiet, Norrköping 102 100 202
31 Fideli   Wilhelmsson    Sydskånska gymnasiet,   Ystad 102 100 202
5 Matilda Eriksson  Virginska skolan,   Örebro 98 104 202
12 Valentina Issa   Shamon  Fria Läroverken,   Linköping 102 99 201
19 Mikaela Ivarsson Burgården, Göteborg 99 102 201
3 Frida Fagerhov   Julin  Nicolaiskolan,   Helsingborg 98 103 201
20 Johanna Pettersson Burgården, Göteborg 98 103 201
29 Moa Eriksen Eriksson Kavelbrogymnasiet,   Skövde 99 101 200
16 Emelie Haraldsson Burgården, Göteborg 102 97 199
28 Sarah Issa Kavelbrogymnasiet,   Skövde 102 97 199
4 Frida Andersson             Virginska skolan,   Örebro 96 102 198
32 Emelie   Hallikainen   Möckeln gymnasiet,   Karlskoga 101 96 197
11 Clara Ahlberg  Fria Läroverken,   Linköping 98 98 196
15 Viktoria Edvardsson Burgården, Göteborg 96 100 196
14 Antonia Ruzic Burgården, Göteborg 97 98 195
24 Anna Norman  Cybergymnasiet, Nacka 96 99 195
23 Sanna Olofsson  Cybergymnasiet, Nacka 97 96 193
2 Julia Adolvsson  Nicolaiskolan,   Helsingborg 96 97 193
30 Mikaela Larsson Kavelbrogymnasiet,   Skövde 96 96 192
26          

År 2

Spegel Namn Skola, Stad Damklippning Fön Summa
4 Michelle   Lundström    Cybergymnasiet, Malmö 118 120 238
11 Sophie Berntsson                      Burgården, Göteborg 110 116 226
5 Emma Johansson       Lars Kaggskolan,   Kalmar 118 104 222
6 Elin Heimdahl        Lars Kaggskolan,   Kalmar 110 111 221
12 Josefine Javette                        Burgården, Göteborg 106 107 213
13 Matilda Appelros  Nicolaiskolan,   Helsingborg 105 102 207
1 Linnéa Stråth       Fria Läroverken,   Malmö 100 106 206
3 Alexandra Lundin      Nicolaiskolan,   Helsingborg 102 103 205
16 Yolanda Meltola            Grillska gymnasiet,   Eskilstuna 104 100 204
15 Cecilia   Sederowsky      Grillska gymnasiet,   Eskilstuna 101 103 204
7 Sara Svenneheim      Lars Kaggskolan,   Kalmar 102 101 203
14 Linn Gustavsson         Grillska gymnasiet   Eskilstuna 97 103 200
9 Matilda Ströbeck      Realgymnasiet, Lund 101 98 199
17 Ginni Wallin   Sjödalsgymasiet,   Huddinge 100 99 199
10 David  Guli                                Cybergymnasiet,   Göteborg 96 102 198
8 Ermin Behlic          Realgymnasiet, Lund 99 98 197
2 Oliwer Nomèn          Nicolaiskolan,   Helsingborg 99 96 195

 

 

År 3

Spegel Namn Skola,stad Festfrisyr Finish Brud Slutpoäng
1 Olivia Jonsson        Luleå gymnasieskola,   Luleå 120 118 114 352
4 Sofia Radhe           Lars Kaggskolan 112 112 111 335
3 Amanda Sandsjö        Cybergymnasiet, Malmö 108 113 110 331
2 Ellen Hansson         Cybergymnasiet, Malmö 105 112 114 331
9 Cecilia   Foksanthia                     Almåsgymnasiet, Borås 114 108 105 327
5 Angelica   Johansson    Lars Kaggskolan 106 107 114 327
8 Sara Andersson  Grillska gymnasiet   Eskilstuna  106 103 104 313
10 Maja Renström                          Gymnasium, Skövde 105 105 100 310
12 Caroline   Gunnarsson                   Peder   Skrivaresgymnasium,Varberg 102 101 106 309
16 Julia Larsson Burgården, Göteborg 99 104 104 307
7 Sara Wirfh   Bjärgö          Grillska gymnasiet   Eskilstuna  102 99 104 305
6 Nadja Melzén          Lars Kaggskolan 102 101 100 303
15 Cornelia Berndt         Realgymnasiet, Lund 98 98 102 298
13 Josefin   Christensen    Realgymnasiet, Lund 100 99 98 297
11 Julia Svensson                            Gymnasium, Skövde 98 101 96 295
14 Nelly Nordell           Realgymnasiet, Lund 96 98 98 292

 

 

 

 

 

General info 2014-03-25

 

Registrering tävlande  senast 30 min före tävlingsstart

Fredag 4 april

Årskurs 1   frisör

 

perm       

11.45 –   12.45

Long Hair   up                            

14.00 –   15.05

 

 

Årskurs   2  frisör

 

Dam   klippning  

10.00 –   11.00

Herr   fön                                                     

15.45 –   16.15

 

 

Årskurs 3   frisör

 

Festfrisyr                                                   

10.15 –   11.15

Finish                                                         

12.15 –   13.15

Bridal                                                           

14.15 –   15.15

 

 

18:00    Prisutdelning

glöm ej att anmäla dig till banketten efter   prisutdelningen pris 150:-

 

 

Lördag 5   april

 

Årskurs 1

 

Långhårsuppsättning-Long   hair up   65min                         

10.00-11.05

Årskurs 2

 

SkönhetsStyling   på modell 90   min                       

10.00-11.30

Re style   mot fest 30     min                       

13.00-13.30

Årskurs 3   MOOD Board

 

Total look   på modell makeup och hår 75 min                     

11.30-12.45

  • Junior sm   creative      11.00
  • Senior sm        creative 11.00
  • Junior sm   hair by night 12.30
  • Senior sm   hair by night 12.30

 

 

samtliga tävlande får deltagarediplom samt fri entre till visningen, pokaler till de tre bästa i varje årskurs.

OBS många tävlande har problem med herrdockorna i årskurs 2,det är svårt att bleka ner dem, vi har beslutat att inte bedöma färgen ,men den måste fortfarande vara i minst två färgen

Regler finns på www.sflf.se

Resultat hairsweden cup 2013

 Resultat hairsweden cup 2013

Cut and style Matrix cup

1 .Johanna Nordblom

2. Madeleine Corell-Quick

3. Shabnam Noor

4.Josefin Lindblad

5. Sara Jonsson

6.Isabell Andersson

7, alla övriga

 

Long hair combination loreal proffersional

1.Olivia Jonsson

2. Malena Williamsson

3. Julia Larsson

4. Paulina Pettersson

5. alla övriga

 

Bridal hairstyle matrix biolage

1. Isabell Fransson

2. Hillewi Gottfridsson

3. Chriss Gustavsson

4. Julia Sira

5. Johanna Nordblom

6. Sara Eriksson

7, Malena Williamsson

8, Elin Teodorsson

9. Sandra Sande

10, Gunilla Olsson

11. alla övriga

 

annelitele 245 annelitele 246 annelitele 247 annelitele 248 annelitele 249 annelitele 250 annelitele 251 annelitele 256 annelitele 257 annelitele 259 annelitele 260 annelitele 242

Internationellt välmeriterade frisörer

Internationellt välmeriterade frisörer  Joakim Roos Education of the year,  Anneli Palmgren  International Achievement medal ,  Roger Svensson OMC Golden Glob Award Hall of Fame
joaaprs

VM 2012 i Milano

VM 2012 i Milano

VM i Milano har gått av stapeln med gott resultat för våra svenska lag.

 

 

Brons till Seniorlaget:

Chriss Gustavsson, Isabell Fransson, Evelina Fransson

Silver till Juniorlaget:

Emma Ekman , Julia Persson, Hillevi Gottfridsson

 

 

 

Skol SM på Burgården Gymnasium Göteborg

SM–TÄVLINGAR

 

För första gången på tolv år kommer hairsweden att arrangera Sm-tävlingar . Vi börjar med att arrangera Skol -sm lördagen den 17 mars och Stylist –sm och vux-sm söndagen den 18 mars på
Burgårdens gymnasium i Göteborg. Dessa skol tävlingar är öppna för de som har kvalificerat sig genom skol och region-uttagningar.

Regler, starttider ,anmälan och övrig information finner du på www.hairsweden.se 

Skol SM  17- 18 mars

 

Burgårdens gymnasium
Skånegatan 19 Göteborg

 

De tävlande skall vara på plats  senast 45 min före varje
start för registrering och spegelnummer. Under dessa två dagar är restaurangen
öppen

 

Lördag 17 mars

 

Årskurs 1 frisör

Permanent                          10:00 – 11:00

Long hair up                       11:50  – 12:55

 

Årskurs 2 frisör

Herr fön                              14:00  –  14:30

Damklipp                            15:20 –  16:20

 

Årskurs 3 frisör

Fashion Short cut               10:00  –  11:00

 Frisyrdesign                        12:20 –  13:20

Brudfrisyr                           14:20 –  15:25

 

 

Priscermoni                17:30

 

 

Söndag 18 mars   Stylister

 

Årskurs 1

Long hair up                       10:00  – 11:05

 

Årskurs 2

Look like                             10:00 – 10:45

Restyle                                11:30 – 11:50

 

Årskurs 3

Mood board                        12:00 – 13:15

 

Priscermoni   14:00

 

Tävlingsregler hittar du på SFLF hemsida , Inbetalning sker till BG 338-4096