Professionell kompetens med utbildning och träningsprogram

Uncategorized

Resultat SM 2016

 

 

Frisör 1              
Spegel Namn Skola och stad Permanent Long Hair Slutpoäng    
8 Ophelia Ragnarsson    Drottning Blankas Gymnasium Falkenberg 83 86 169 1  
23 Molly Thuresson Nackagymnasiet, Stockholm 87 78 165 2  
14 Nathalie Swärd  Grillskagymnasiet Eskilstuna 86 77 163 3  
27 Liv Nordkvist Virginska gymnasiet Örebro 76 85 161    
11 Tilda Berg Virginska gymnasiet Örebro 76 84 160    
7 Albin Westin              Parkskolan, Örnsköldsvik 79 80 159    
9 Tilda Apelqvist Drottning Blankas Gymnasium Falkenberg 79 80 159    
13 Stephani Karlsson   Grillskagymnasiet Eskilstuna 81 77 158    
12 Wilma Skoghill,  Grillskagymnasiet Eskilstuna 77 79 156    
26 Jasmin Aslan Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 80 76 156    
1 Rebecka Carlsson    Möckelngymnasiet Karlskoga 77 77 154    
4 Johanna Persson      Möckelngymnasiet Karlskoga 74 80 154    
16 Lianna Sanamyan Nobelgymnasiet i Karlstad 76 78 154    
10 Mathilda Mårtensson  Drottning Blankas Gymnasium Falkenberg 75 78 153    
15 Linus Johansson Nobelgymnasiet Karlstad 79 73 152    
2 Julia Hautamäki        Möckelngymnasiet Karlskoga 76 75 151    
17 Eveline Tongur Kungsgårdsgymnasiet Norrköping 73 78 151    
22 Ida Johansson Almåsgymnasiet Borås 75 76 151    
3 Martina Igelström    Möckelngymnasiet Karlskoga 78 72 150    
19 Evelina Dahlén Almåsgymnasiet Borås 72 77 149    
20 Lisa Pedersen Almåsgymnasiet Borås 76 73 149    
24 Molly Pokorny Nackagymnasiet, Stockholm 74 75 149    
25 Isabelle Szemzö Nackagymnasiet, Stockholm 76 73 149    
6 Matilda Kjellman      Kavelbrogymnasiet Skövde 73 74 147    
5 Leonardo Evebark    Praktiska gymnasiet Västerås 72 74 146    
21 Ajten Qizmolli Almåsgymnasiet Borås 72 74 146    
18 Annika Börgesson Almåsgymnasiet Borås 72 73 145    
               
Frisör 2              
Spegel Namn Skola, stad Herrfön Design Slutpoäng    
19 Jennifer Andersson Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 87 84 171    
12 Lovisa Bäckström, Grillskagymnasiet Eskilstuna 79 85 164    
8 Emma Nordström Praktiska gymnasiet i Västerås 84 77 161    
16 Olivia Tengblad Almåsgymnasiet Borås 75 84 159    
9 Julia Laurila Kavelbrogymnasiet Skövde 79 80 159    
20 Josefin Althinsson Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 79 80 159    
21 Alicé Brodén Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 82 77 159    
7 Victoria Bodin Praktiska gymnasiet i Västerås 85 74 159    
11 My Möller Grillskagymnasiet Eskilstuna 83 75 158    
15 Carolina Severinsson  Almåsgymnasiet Borås 73 84 157    
14 Daniella Pantzare  Grillskagymnasiet Eskilstuna 76 80 156    
10 Bochra Lahdo St Botvids gymnasium Stockholm 81 73 154    
1 Moa Karlsson Cybergymnasiet Stockholm 77 76 153    
17 Natalie Sundquist Almåsgymnasiet Borås 75 75 150    
6 Hanna Haegermarck Praktiska gymnasiet i Västerås 73 75 148    
2 Emmie Adamsson Möckelngymnasiet Karlskoga 74 74 148    
4 Matilda Sannelius Kristinegymnasiet Falun 72 75 147    
5 Ahmed Yousif Zobair Kristinegymnasiet Falun 73 73 146    
3 Izabelle Sund Kristinegymnasiet Falun 72 73 145    
               
               
Frisör 3              
Spegel Namn Skola, stad Short Cut Damklipp Brud Slutpoäng  
33 Malin Gustafsson Drottning Blankas gymnasium Falkenberg 77 90 84 251 1
37 Wilma Augustsson Almåsgymnasiet Borås 85 81 84 250 2
39 Anna Le Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 83 77 90 250 3
35 Emelie Karlsson Grillska gymnasiet Eskilstuna 87 83 77 247  
36 Sarah Bernhardsson Grillska gymnasiet Eskilstuna 85 76 81 242  
27 Emelie Andrén Almåsgymnasiet Borås 81 76 81 238  
34 Elise Bengtsson Drottning Blankas gymnasium Falkenberg 73 81 80 234  
40 Emelie Andersson Kungsgårdsgymnasiet Norrköping 78 78 77 233  
28 Evelina Kotilinen Grillska gymnasiet Eskilstuna 74 83 76 233  
32 Mikaela Larsson Kavekbrogymnasiet Skövde 78 78 73 229  
30 Moa Larsson Praktiska gymnasiet, Västerås 74 77 75 226  
29 Linda Oikarinen Praktiska gymnasiet, Västerås 76 75 74 225  
38 Nathalie Magnusson Almåsgymnasiet Borås 74 72 75 221  
31 Madeleine Svensson Praktiska gymnasiet, Västerås 73 73 72 218  
               
               
Stylist 1              
Spegel Namn Skola, stad Herrfön Långhår Summa    
1 Moa Wingberg Burgårdens Utbildningcentrum, Göteborg 90 83 173    
2 Linn Mölgaard Burgårdens Utbildningcentrum, Göteborg 87 84 171    
4 Nathalie Björk Burgårdens Utbildningcentrum, Göteborg 82 88 170    
3 Rebecca Lindén Burgårdens Utbildningcentrum, Göteborg 81 86 167    
5 Olivia Granh Kungsgårdsgymnasiet Norrköping 80 79 159    
               
               
Stylist 2              
Spegel Namn Skola, stad Make Restyle Slutpoäng    
10 Ewelina Rydberg Drottning Blankas gymnasium Falkenberg 87 90 177    
13 My Åkesson Burgårdensutbildningscentrum Göteborg 82 85 167    
16 Gabriella Nysten Kungsgårdsgymnsiet Norrköping 86 79 165    
14 Alicia Linér Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 79 83 162    
15 Amanda Mattiasson Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 80 79 159    
17 Nathalie Ctaldo Kungsgårdsgymnasiet Norrköping 80 78 158    
18 Awan Hassan Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 79 75 154    
11 Emmie Karlsson Drottning Blankas gymnasium Falkenberg 74 75 149    
12 Emelie Knutsson Almåsgymnsiet Borås 75 72 147    
               
               
Stylist 3              
Spegel Namn Skola, stad Slutpoäng        
21 Emma Körner Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 90        
20 Julia Wallgren Burgårdens utbildningscentrum Göteborg 86        
24 Sali Moniemneh Drottning Blankas gymnasium Falkenberg 83        
22 Emmy Mattson Kungsgårdsgymnasiet Norrköping 81        
23 Jessica Karlsson Kungsgårdsgymnasiet Norrköping 80        
               
               
Senior Slutpoäng            
Spegel Namn Stad Creativ Hair by Night Slutpoäng    
30, 20 Chriss Berner Stockholm 89 90 179    
31,19 Emma Ekman Stockholm 87 85 172    
32,18 Malina Williamsson Borås 85 86 171    
33,17 Hillevi Gottfridsson Stockholm 79 81 160    
34, 16 Bollan Holgersson Varberg 80 78 158    
               
               
Junior Slutpoäng            
Spegel Namn Stad Creative Hair by Slutpoäng    
35,26 Julia Siira Stockholm 89 90 179    
36,25 Danielle Kanetoft Kungsbacka 87 87 174    
37,24 Olivia Jonsson Luleå 85 83 168    
38,23 Micheel Lundström Malmö 80 80 160    
39,22 Yolanda Mentola Stockholm 79 80 159    
40,21 Isabella Hannonsson Göteborg 75 75 150    
               
               
J Bridal              
Spegel Namn Stad Day Bridal Slutpoäng    
27 Yolanda Mentola Stockholm 88 90 178    
29 Isabella Hannonsson Göteborg 89 83 172    
25 Pernilla Moberg Kungälv 83 85 168    
28 Michelle Lundström Malmö 82 84 166    

Resultat Frisör & stylist SM 2014

Stylist år 1

Spegel Namn Skola, Stad 1 2 3 4 Summa
12 Lina Ericsson Burgården, Göteborg 29 30 30 30 119
11 Jennhi Holgersson Burgården, Göteborg 30 29 28 29 116
5 Emma Körner Burgården, Göteborg 27 28 29 28 112
13 Marie Linhem Burgården, Göteborg 27 27 28 26 108
8 Sandra Nyman Burgården, Göteborg 28 26 26 26 106
6 Julia Wallgren Burgården, Göteborg 26 27 27 26 106
4 Cornelia Nilsson  Udevalla   gymnasieskola, Udevalla 26 26 26 27 105
10 Jessica Löfenius Burgården, Göteborg 26 26 26 27 105
1 Liv Bergman           Sydskånska gymnasiet,   Ystad 25 25 25 24 99
3 Martina   Stojcevska    Nicolaiskolan,   Helsingborg 25 24 24 25 98
2 Clarissa   Strandberg   Sydskånska gymnasiet,   Ystad 24 24 24 24 96
7              
9              

 

Stylist år 2

Spegel  Namn Skola, Stad Skönhet Restyle Summa
2 Linnea Holmstedt Burgården, Göteborg 115 118 233
1 Emma Stjernberg Burgården, Göteborg 116 115 231
4 Emmy Zachrisson Burgården, Göteborg 115 115 230
8 Rasmus Nilsson           Nicolaiskolan,   Helsingborg 109 108 217
7 Angelica Määttä Burgården, Göteborg 105 102 207
9 Nathalie Oltner  Nicolaiskolan,   Helsingborg 100 102 202
3 Neda Zeidi Burgården, Göteborg 102 97 199
6 Louise Borg Burgården, Göteborg 96 98 194
5   Burgården, Göteborg      

Stylist år 3

Spegel  Namn Skola, stad 1 2 3 4 Summa
2 Therese Johansson Burgården, Göteborg 30 30 30 30 120
1 Maja Palmgren            Nicolaiskolan,   Helsnigborg 29 29 29 29 116

Junior

Spegel Namn Creative Hair by Night Träningspoäng Slutpoäng
8 Danielle   Kanetoft  115 117 30 262
6 Julia Siira  119 118 24 261
7 Pernilla Moberg 104 111 28 243
9 Hillewi Gottfridsson 114 105 24 243
4 Rebecca Sundin  106 102 29 237
1 Maja Pontén  102 102 27 231
10 Rebecca Fagerström 103 102 25 230
3 Märta Lindström  100 103 25 228
5 Josefine Svahn  101 98 26 225
2 Eva Jahnstedt  96 98 25 219

Senior

Spegel Namn Creative Hair By Night Summa
15 Chriss Berner 117 119 236
11 Malena Williamsson 118 116 234
14 Evelina Fransson 113 113 226
13 Emma Ekman  108 108 216
12 Isabell Fransson  104 104 208

 

år 2 make

Spegel  Namn Skola, Stad 1 2 3 4 Summa
1 Emma Stjernberg Burgården, Göteborg 27 30 30 29 116
4 Emmy Zachrisson Burgården, Göteborg 30 29 28 28 115
2 Linnea Holmstedt Burgården, Göteborg 28 28 29 30 115
8 Rasmus Nilsson           Nicolaiskolan,   Helsingborg 29 26 27 27 109
7 Angelica Määttä Burgården, Göteborg 26 27 27 25 105
3 Neda Zeidi Burgården, Göteborg 25 25 26 26 102
9 Nathalie Oltner  Nicolaiskolan,   Helsingborg 25 25 25 25 100
6 Louise Borg Burgården, Göteborg 24 24 24 24 96
5              

 

Senior Creative

Spegel Namn 1 2 3 4 Summa
11 Malena Williamsson 30 29 30 29 118
15 Chriss Berner 29 30 28 30 117
14 Evelina Fransson 28 28 29 28 113
13 Emma Ekman  27 27 27 27 108
12 Isabell Fransson  26 26 26 26 104
             

 

Junior Creative

Spegel Namn 1 2 3 4 Summa
6 Julia Siira  30 29 30 30 119
8 Danielle   Kanetoft  29 30 28 28 115
9 Hillewi Gottfridsson 28 28 29 29 114
4 Rebecca Sundin  27 26 26 27 106
7 Pernilla Moberg 26 27 25 26 104
10 Rebecca Fagerström 26 25 27 25 103
1 Maja Pontén  26 25 25 26 102
5 Josefine Svahn  26 25 25 25 101
3 Märta Lindström  25 25 25 25 100
2 Eva Jahnstedt  24 24 24 24 96

 

Junior Hair

Spegel Namn 1 2 3 4 Summa
6 Julia Siira  28 30 30 30 118
8 Danielle   Kanetoft  30 29 29 29 117
7 Pernilla Moberg 29 28 26 28 111
9 Hillewi Gottfridsson 27 27 25 26 105
3 Märta Lindström  26 25 25 27 103
4 Rebecca Sundin  25 25 27 25 102
10 Rebecca Fagerström 25 25 27 25 102
1 Maja Pontén  24 26 26 26 102
5 Josefine Svahn  25 25 24 24 98
2 Eva Jahnstedt  24 24 25 25 98

 Junior total

Spegel Namn Creative Hair by Night   Slutpoäng
6 Julia Siira  119 118   237
8 Danielle   Kanetoft  115 117   232
9 Hillewi Gottfridsson 114 105   219
7 Pernilla Moberg 104 111   215
4 Rebecca Sundin  106 102   208
10 Rebecca Fagerström 103 102   205
1 Maja Pontén  102 102   204
3 Märta Lindström  100 103   203
5 Josefine Svahn  101 98   199
2 Eva Jahnstedt  96 98   194

 

Senior hair

Spegel Namn 1 2 3 4 Summa
15 Chriss Berner 30 29 30 30 119
11 Malena Williamsson 29 30 29 28 116
14 Evelina Fransson 28 28 28 29 113
13 Emma Ekman  27 27 27 27 108
12 Isabell Fransson  26 26 26 26 104

 

Restyle

Spegel  Namn Skola, Stad 1 2 3 4 Summa
1 Emma Stjernberg Burgården, Göteborg 28 29 29 29 115
2 Linnea Holmstedt Burgården, Göteborg 30 30 28 30 118
3 Neda Zeidi Burgården, Göteborg 24 25 24 24 97
4 Emmy Zachrisson Burgården, Göteborg 29 28 30 28 115
5              
6 Louise Borg Burgården, Göteborg 25 24 24 25 98
7 Angelica Määttä Burgården, Göteborg 26 25 25 26 102
8 Rasmus Nilsson           Nicolaiskolan,   Helsingborg 27 27 27 27 108
9 Nathalie Oltner  Nicolaiskolan,   Helsingborg 25 26 26 25 102

 

 sm2014 717

Årskurs 1

sm2014 695

 

Årskurs 2

sm2014 707

 

Årskurs 3

sm2014 716