Professionell kompetens med utbildning och träningsprogram

Resultat Frisör SM 2013

Resultat Frisör SM

 

År 1 Frisör

Spegel Namn Skola Permanent Long hair upp Poäng Placering
37 Nina Fredsson Lars Kagg skolan   Kalmar 118 112 230 1
29 Michelle Lundström Cybergymnasiet Malmö 102 118 220 2
31 Josefine Torstensson Peder skrivares   Gymnasium Varberg 103 116 219 3
36 Elin Heimdahl Lars Kagg skolan   Kalmar 108 105 213 4
23 Yolanda Meltola  John Bauer Eskilstuna 111 101 212 5
38 Henny Pedersen Lars kaggskolan   Kalmar 113 98 211 6
24 Linnea Strath John Bauer Malmö 105 98 203 7
35 Alicia Öqvist Fransuell Jörgen Kock   gymnasiet Malmö 100 103 203 8
32 Eime Runevad Peder skrivares   Gymnasium Varberg 99 104 203 9
30 Ebba Tingström Möckelgymnasiet   Karlskoga 106 96 202 10
21 Rebecka Pettersson John Bauer Eskilstuna 102 96 198 11
28 Julia Wallin Sydskånska   Gymnasietförbundet 94 103 197 12
41 Kristin Rådberg Möckelngymnasiet   Karlskoga 99 97 196 13
22 Felicia Turski John Baur Eskilstuna 97 99 196 14
34 Felicia Svensson Fransuell Jörgen Kock   gymnasiet Malmö 91 98 189 15
43 Arta Hajra John Bauer Halmstad 91 98 189 15
26 Caroline Johansson Drottningblanka  96 92 188 16
27 David Vodovnik Sjödalsgymnasiet   Stockholm 84 104 188 17
44 Alexandra Lundin Skolstaden Nicolai   Helsingborg 99 85 184 18
25 Raymond Arifi Drottningblanka 89 91 180 19
42 Sandra Pettersson John Bauer Halmstad 89 91 180 19
33            
39            
40            

År 2 Frisör

Spegel Namn Skola Herrfön Klipp Dam Slutpoäng Placering
21 Olivia Jonsson Luleå Gymnasieby 117 120 237 1
23 Amanda Sandsjö Cybergymnasiet Malmö 117 113 230 2
28 Sara Smedjebrink Lars Kaggskolan   Kalmar 112 111 223 3
22 Ellen Hansson CybergymnasietMalmö 107 105 212 4
30 Anna Gustavsson Lars Kaggskolan   Kalmar 107 105 212 4
32 Sara Jönsson John Bauer Malmö 102 106 208 5
29 Louise Strömberg Lars Kaggskolan   Kalmar 106 101 207 6
36 Paulina Pettersson Burgården Göteborg 104 99 203 7
37 Julia Larsson Burgården Göteborg 99 103 202 8
24 Caroline Gunnarsson Peder skrivares   gymnasium Varberg 98 100 198 9
33 Denise Jawhr John Bauer Malmö 94 102 196 10
31 Johanna Wellman John Bauer Malmö 98 97 195 11
39 Thapakorn Foksanthia Almågymnasiet Borås 94 100 194 12
43 Maja Renström Kavelbro Skövde 94 99 193 13
35 Mevludina Kovac Drottning blanka   Falkenberg 89 103 192 14
26 Katarina Gunnarsson Fransuell Jörgen   Kocks gymnasium Malmö 102 88 190 15
34 Paulina Hämberg Drottning blanka   Falkenberg 95 94 189 16
38 Charlott Yaldeh John Bauer Jönköping 93 96 189 17
42 Nelly Nordell John Bauer Lund 90 98 188 18
44 Tove Carlsson John BauerB   Eskilstuna 89 94 183 19
41 Josefin   Christensen  John Bauer Lund 87 95 182 20
25 Nathalie Carlsson Drottningblanka 85 96 181 21
40 Cornelia Bernt John Bauer Lund 90 90 180 22
27 Hanna Sjögren John Bauer Halmstad 88 86 174 23

År 3 Frisör 

Spegel Namn Skola stad Short Cut Frisyrdesign Bridal Slutpoäng Placering
11 Julia Siira  Sjödalsgymnasiet   Stockholm 120 116 101 337 1
13 Rebecca Sundin  Sjödalsgymnasiet   Stockholm 107 118 102 327 2
2 Märta Lindström Lars Kaggskolan   Kalmar 105 104 116 325 3
5 Danielle Kanetoft Burgården Göteborg 116 107 101 324 4
18 Sarah Petersèn Cybergymnasiet Malmö 103 109 112 324 5
4 Maja Pontèn Burgården Göteborg 104 98 116 318 6
3 Madeleine Rydqvist Lars Kaggskolan   Kalmar 109 95 112 316 7
17 Micaela Svensson Cybergymnasiet Malmö 100 108 107 315 8
14 Mathilda Helmersson Peder Skrivares   Gymnasium Varberg 98 110 104 312 9
1 Liza Ludvigsson Lars Kaggskolan   Kalmar 106 100 104 310 10
12 Sofia Trotz Sjödalsgymnasiet   Stockholm 103 96 105 304 11
6 Jennifer Öberg Burgården Göteborg 97 99 103 299 12
7 Hala Dino Skolstaden Nicolai   Helsingborg 92 101 92 285 13
8 Magdalena Arvidsson Skolstaden Nicolai   Helsingborg 93 95 97 285 14
16 Malin Jönsson Fransuell Jörgen   Kockgymnasium Malmö 96 91 97 284 15
15 Mikaela Dahlström Fransuell Jörgen   Kockgymnasium Malmö 92 94 90 276 16
9 Elin Eliasson John Bauer gymnasiet   Borås 99 87 84 270 17
20 Natalie Matic John Bauer Malmö 84 84 95 263 18
10              
19              

Senior

Spegel Namn  Teknisk Hair by night Summa Placering
13 Emma Ekman 118 120 238 1
10 Isabell Fransson 113 116 229 2
12 Chriss Gustavsson 114 112 226 3
11 Malena Williamsson 111 108 219 4

Junior

Spegel Namn Stad Teknisk Hair by  Summa Placering
2 Julia Persson Grästorp 119 119 238 1
8 Hillewi Gottfridsson Torsås 112 117 229 2
1 Bollan Holgersson Varberg 109 110 219 3
5 Rebecca Fagerström   116 101 217 4
7 Anela Muminhodzic Göteborg 104 109 213 5
4 Penilla Moberg Kungälv 104 103 207 6
9 Julia Siira Stockholm 98 97 195 7
3 Josefin Svahn Bjuv 91 92 183 8
6 Eva Jahnstedt   91 88 179 9

Stylist år 1

Spegel Namn Skola, stad Summa Placering
18 Linnea Holmstedt Burgården  Göteborg 119 1
15 Nicole Sjölander Fransuelle Jörgen   Kock gymnasiet 117 2
19 Alexandra Zeidan Burgården  Göteborg 109 3
21 Jennifer Setterborg Burgården  Göteborg 109 4
20 Emma Stjernberg Burgården  Göteborg 104 5
17 Ella Kingelin Realgymnasiet   Stockholm 97 6
22 Amelia Kihlén Nicolai Skolstaden   Helsningborg 96 7
16 Emelie Ristolainen Realgymnasiet   Stockholm 92 8

 Stylist år 2

Spegel  Namn Skola stad Skönhet Restyle Poäng Placering
26 Nicole Ossowska  Burgården Göteborg 120 120 240 1
25 Emma Kraft  Burgården Göteborg 116 113 229 2
24 Sanna Jern Fransuell Jörgen   Gymnasium 112 114 226 3
27 Therese Johansson Burgården Göteborg 106 108 214 4
28 Emelie Sandberg Nicolai Skolstaden   Helsingborg 102 104 206 5
23 Hanna Freij Fransuell Jörgen   Gymnasium 104 101 205 6

 Stylist år 3

Spegel Namn Skola Stad Poäng Placering
33 Josefin Larsson Almåsgymnasiet Borås 118 1
31 Michaela Krönhammar Burgården Göteborg 116 2
35 Ellinore Rosander Fransuelle Jörgen   gymnasiet 111 3
30 Nathalie Franzén Burgården Göteborg 104 4
32 Rebecca Larsson Burgården Göteborg 104 5
34 Jennifer Hellberg Fransuelle Jörgen   gymnasiet 98 6
36 Gabriella Esbjörnsson Nicolai Skolstaden   Helsningborg 97 7
29 Ida Veintie Burgården Göteborg 96 8

Bridal

Spegel  Namn  Stad Summa Placering
5 Evelina Fransson  Grästorp H.116 1
7 Johanna Nordholm Kungsbacka 116 2
4 Chriss   Gustavsson   Stockholm 111 3
13 Suzanne Edsröm Motala 107 4
1 Hillewi Gottfridsson Torsås H.106 5
6 Elin Teodorsson Kungsbacka 106 6
10 Amanda Trysberg  Linköping 105 7
11 Marlé Koumasta Linköping 105 7
14 Jessica Jarmyr Motala 97 8
2 Angelica Sandahl Falkenberg H.95 9
3 Sara Eriksson Falkenberg 95 10
9 Linda Jenå Linköping 93 11
8 Johanna Sandberg Linköping 85 12
12